/English

Naujienos

Atgal

NT vystytojams bus kompensuojama už bendrojo naudojimo objektų įrengimą

2020 07 27

Gera žinia nekilnojamojo turto vystytojams – Seimas po daugiau nei metus trukusių svarstymų priėmė Savivaldybių infrastruktūros plėtros įstatymą, kuris įsigalios kitais metais.

Iki šiol galiojusi tvarka nustatė, kad bendrojo naudojimo infrastruktūros objektai (pvz., šilumos perdavimo tinklai, geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tinkai, keliai ir pan.), įrengti vystytojo lėšomis, privalo būti neatlygintinai perduoti savivaldybės infrastruktūros valdytojui (pvz., „Vilniaus vandenims“). Tai buvo aktualu naujų neurbanizuotų teritorijų vystymą pradedantiems subjektams.

Svarbu paminėti, kad nustatant bendrojo naudojimo infrastruktūros objektų parametrus yra vertinamas ne tik konkretaus vystytojo vystomų žemės sklypų poreikis, bet atsižvelgiama į bendrus visos teritorijos poreikius. 

Tai reiškia, kad jei statytojo projektuojamam statiniui reikalingas vamzdynas, užtikrinantis x kubinių metrų vandens pralaidumą, o visos teritorijos poreikių užtikrinimui reikalingas 10 kartų didesnis vandens pralaidumas, tai vystytojas savo lėšomis turi įrengti visos teritorijos poreikius užtikrinančią infrastruktūrą.

Visi vėlesni teritorijos vystytojai iki šio įstatymo turėjo teisę neatlygintinai prisijungti prie privačiomis lėšomis įrengtos infrastruktūros, nemokėdami jokios kompensacijos vystytojui, kuris tą infrastruktūrą įrengė. 

Tačiau nuo 2021 m. sausio 1 d. įsigalios įstatymas, kuris numato, kad už bendrojo naudojimo objektų įrengimą turi būti kompensuojama, bei įtvirtina kompensavimo tvarką. 

Vyriausybės nustatyta tvarka, kuri turi būti parengta iki šių metų pabaigos, apskaičiuota kompensacija bus išmokama iš karto arba dalimis per 5–10 metų, priklausomai nuo infrastruktūros prioriteto.