/English

Naujienos

Atgal

Ketinama steigti pinigų plovimo prevencijos kompetencijos centrą

2020 08 12

Lietuvai išsikėlus tikslą plėsti FinTech sektorių ir daugėjant su pinigų plovimu susijusių finansinių nusikaltimų, finansų ministrui patarianti Finansų rinkos politikos formavimo patariamoji komisija nusprendė inicijuoti Pinigų plovimo prevencijos kompetencijos centro (toliau – centras) steigimą.

Centro tikslas – sutelkti viešojo ir privataus sektorių pastangas kovojant su pinigų plovimu ir teroristų finansavimu ir tokiu būdu stiprinti prevencijos sistemą.
 
Tokios institucijos koncepcija yra sėkmingai įgyvendinta užsienio valstybių praktikoje. Pavyzdžiui, Didžioji Britanija, įsteigusi Jungtinę pinigų plovimo žvalgybos darbo grupę, išskiria tokias naudas: 
 
vyriausybė, teisėsauga bei finansų rinkos dalyviai įgavo geresnį supratimą apie vyraujančias rizikas, susijusias su pinigų plovimu bei teroristų finansavimu; 
 
įgavus geresnį supratimą apie vyraujančias problemas, bankuose bei kitose finansinėse institucijose sustiprėjo prevencijos procedūrų efektyvumas, atitikties specialistai gali priimti tikslingesnius sprendimus; 
 
tapo lengviau identifikuoti finansinių nusikaltimų schemas, kurios driekiasi per kelias institucijas ar jurisdikcijas.
 
Kaimyninė Latvija, taip pat reaguodama į vyraujančius iššūkius, 2018 m. įsteigė koordinacinį bendradarbiavimo skyrių, kuriuo siekta sudaryti palankias sąlygas tarpinstitucinio bei viešojo ir privačiojo sektorių bendradarbiavimui. Koordinacinis bendradarbiavimo skyrius suskaičiavo, jog šios veiklos dėka buvo konfiskuota daugiau kaip 50 mln. eurų.
 
Sudėtingėjant finansinių nusikaltimų schemoms ir norint su jomis veiksmingai kovoti, reikalinga suvienyti rinkos dalyvių ir priežiūros institucijų pajėgumus, tačiau tai turi būti daroma tikslingai ir aiškiai išsikėlus tikslus, kad centro steigimas būtų valstybei naudingas.
 
Finansų rinkos politikos formavimo patariamoji komisija iki lapkričio 1 d. yra pasirengusi Vyriausybei pateikti sprendimų projektus, kuriuose detalizuotų centro tikslus, struktūrą, funkcijas bei kitus aspektus. Taigi, tolimesni sprendimai bus itin reikšmingi, kadangi nulems, kaip ateityje šis centras funkcionuos ir kokią naudą duos valstybei.