/English

Naujienos

Atgal

Įsigaliojus vartotojų teisių BDAR – iššūkiai įmonėms

2020 09 29

Vienas iš Europos Komisijos išsikeltų prioritetų yra Europos skaitmeninės ateities formavimas užtikrinant teisingą ir konkurencingą skaitmeninę ekonomiką. Įgyvendindama šį tikslą, Europos Komisija priėmė Direktyvą (ES) 2019/2161, kuri neformaliai vadinama naujuoju vartotojų teisių BDAR.

Direktyva aktualiausia įmonėms, užsiimančioms elektronine prekyba ir teikiančioms paslaugas, už kurias atsiskaitoma vartotojų asmens duomenimis ar vartotojų kuriamu turiniu. Pavyzdys – „nemokama“ mobilioji programėlė, kurią vartotojas gali naudoti, jei sutinka pasidalinti savo asmeniniais duomenimis (su tam tikromis išimtimis). Nors į Lietuvos teisinę sistemą direktyva turi būti perkelta tik 2021 m. lapkritį, o taikyti bus pradėta nuo 2022 m. gegužės, AVOCAD teisininkai atkreipia dėmesį į svarbiausius pakeitimus, aktualius įmonėms, užsiimančioms anksčiau minėta veikla. 

Pirma, direktyva turės platesnį pritaikymo spektrą, kadangi apims ir populiarėjančius verslo modelius, kai už paslaugas atsiskaitoma asmens duomenimis. Tai reiškia, kad vartotojai, kurie už paslaugą sutinka pateikti asmens duomenis, taip pat gaus standartines vartotojų teisių apsaugos garantijas. 

Antra, atsiras didesni skaidrumo įsipareigojimai. Atsižvelgiant į vis didėjantį vartotojų vadovavimąsi kitų pirkėjų atsiliepimais bei rekomendacijomis, prekiautojai privalės užtikrinti, kad skelbiami atsiliepimai būtų gauti iš vartotojų, kurie iš tikrųjų naudojo arba įsigijo produktus. Taip pat prekiautojai turės aiškiai informuoti vartotojus, kuriems nurodyta kaina yra individualizuota taikant automatizuotą sprendimų priėmimą ar personalizuota pagal vartotojo profilį. 

Trečia, keisis atgrasyti siekiančių nuobaudų už vartotojų teisių pažeidimus dydis. Pagal naująją direktyvą suma gali siekti iki 4 procentų nuo prekybininko metinės apyvartos atitinkamoje valstybėje arba valstybėse (tam tikrais atvejais prekiautojas galės būti bendrovių grupė). 

Užtikrindamos šiuos bei kitus naujus reikalavimus, įmonės gali susidurti su iššūkiais. AVOCAD rekomenduoja ruoštis iš anksto ir jau dabar planuoti pokyčius įmonių procesuose. Jei turite klausimų, kaip jūsų verslas turės prisitaikyti prie naujų įstatymų, kreipkitės į AVOCAD teisininkus, kurie padės pasirengti artėjantiems pasikeitimams.