/English

Naujienos

Atgal

Atsisakymas registruoti istorinę transporto priemonę – (ne)pagrįstas?

2022 10 11

Istorinės transporto priemonės statusą turinčių automobilių kasmet vis daugėja. Jie ne tik puošia gatves, bet ir įprasmina jų autorių idėjas bei perduoda žinutę apie automobilio autorių mintis ateities kartoms. Neretai pamatę gatvėje H raide žymimu valstybiniu numeriu nuriedantį gražuolį, pagalvojate ir pats skirti keletą tūkstančių eurų panašiam pirkiniui. Advokatų profesinės bendrijos „AVOCAD“ teisininkas Aurimas Grinys pasakoja apie atvejus, kai labai graži idėja virsta labai negražiais rūpesčiais dėl įsigyto automobilio įregistravimo.

Įsivaizduokite situaciją – užsienio valstybėje įsigyjate sudaužytą seną automobilį – tarkim vieną inovatyviausių visų laikų keturračių Citroen DS. Savaime suprantama, jis kainuoja pigiau, nei analogiškas, bet geros būklės. Atsigabenate jį į Lietuvą, apgaubiate meile, dėmesiu ir rūpesčiu bei skiriate keletą šimtų valandų jo buvusios šlovės atkūrimui. Atkurtas iki naujumo automobilis pripažįstamas istoriniu, jau norite jį įregistruoti... Ir gaunate dokumentą su atsisakymu tai padaryti, nes automobiliui jo kilmės šalyje išduotas sunaikinimo pažymėjimas. Iš esmės taip yra konstatuojama, kad atkurtas istorinis automobilis įstatymo prasme yra laikomas atlieka ir negali dalyvauti eisme. Ar įmanoma kaip nors tokį atsakymą nuginčyti ir dar pasidžiaugti istorine transporto priemone bendrojo naudojimo keliuose? Be abejonės taip, nes toks atsakymas prieštarautų aktualiems Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo įstatymo pakeitimams.

Šiuo metu galiojantis reguliavimas numato, kad tais atvejais, kai transporto priemonės savininkui išduotas sunaikinimo pažymėjimas, ji yra laikoma gaminio atlieka, tvarkoma įstatymo nustatyta tvarka. Tačiau, šis reguliavimas nėra absoliutus – įstatyme numatyta išimtis. Istorinės transporto priemonės nėra laikomos atliekomis net ir tais atvejais, kai tokios transporto priemonės savininkui yra išduotas netinkamos transporto priemonės sunaikinimo pažymėjimas. Būtinoji sąlyga – tokia transporto priemonė, kuriai išduotas sunaikinimo pažymėjimas, turi būti pripažinta istorine teisės aktuose numatyta tvarka, atitikdama šiuos kriterijus: a) yra pagaminta prieš 30 metų ar anksčiau, o toks transporto priemonės modelis nebegaminamas mažiausiai 15 metų; b) yra tinkama eksploatuoti, bet nenaudojama kasdienėms reikmėms.

Taigi, šiuo metu Lietuvoje galiojantis aktualus reguliavimas leidžia įsigyti užsienio valstybėse apgadintus senovinius automobilius, juos „prikelti“ ir, pripažinus tokią transporto priemonę istorine, ją įregistruoti Lietuvoje. O jeigu iš registruojančios transporto priemones įstaigos visgi gaunate atsisakymą tokią transporto priemonę – jis gali būti skundžiamas įstatymo nustatyta tvarka. Tokio atsakymo atveju – kreipkitės pagalbos į profesionalų teisininką, kuris Jums padėtų įrodyti, jog užsienio valstybėje išduota sunaikinimo pažyma dar nėra nepralaužiama siena istorinės transporto priemonės įregistravimui Lietuvoje. Taip galėsite tiek pats realizuoti savo darbo rezultatą eisme, tiek ir pradžiuginti juo ne vieną susižavėjusį praeivį.