/English

Naujienos

Atgal

Notariniai veiksmai – internetu?

2021 08 18

2021 m. liepos 7 d. įsigaliojo Notariato įstatymo pakeitimai, dabar nuotoliniu būdu gali būti atliekami notariniai veiksmai (pavyzdžiui, nekilnojamojo turto pirkimo – pardavimo sandorių tvirtinimą, įgaliojimų tvirtinimą, vykdomojo įrašo dėl neapmokėto vekselio atlikimą ir kt.), išskyrus testamentų tvirtinimą, faktų, kad fizinis asmuo yra gyvas ir yra tam tikroje vietovėje, tvirtinimą bei saugoti oficialiesiems testamentams prilyginamus testamentus ir asmeninius testamentus priėmimą. Tai puiki paslauga visiems, kurie neturi galimybių, laiko ar tiesiog nenori vykti pas notarą. Tačiau, kaip tokią paslaugą galima gauti?

Per Elektroninius valdžios vartus prisijungę prie Lietuvos notarų rūmų elektroninės sistemos eNotaras piliečiai gali pasirinkti notarą, pageidaujamą notarinį veiksmą ir pageidavimą šį veiksmą atlikti nuotoliniu būdu.

Tačiau tam, kad notaras galėtų nuotoliniu būdu atlikti notarinius veiksmus, turi būti laikomasi teisės aktų, reglamentuojančių asmens tapatybės nustatymą, reikalavimų nustatant asmens tapatybę. Be to, notaras turi galėti nuotoliniu būdu išaiškinti notarinių veiksmų prasmę ir pasekmes, įsitikinti asmens valia, kuri patvirtinama kvalifikuotu elektroniniu parašu.

Todėl, asmuo nuotolinio notarinio veiksmo metu turi turėti įrenginį su standartinės raiškos vaizdo kamera, mikrofonu bei ausinėmis (arba garsiakalbiu), sklandžiai veikiantį interneto ryšį, Lietuvoje išduotą galiojantį asmens tapatybės dokumentą, galiojantį kvalifikuotą elektroninį parašą bei būti gerai apšviestoje ir tylioje patalpoje be pašalinių asmenų. Pastarųjų reikalavimų patartina griežtai laikytis, nes Notariato įstatymas numato notaro teisę priimti neskundžiamą sprendimą neatlikti notarinio veiksmo nuotoliniu būdu, jei jis dėl pastarųjų reikalavimų nesilaikymo negalės užtikrinti asmens teisėtų interesų apsaugos ar notarinių veiksmų atlikimą reglamentuojančių nuostatų įgyvendinimo. Pavyzdžiui, jeigu kils kliūčių ir dėl prasto asmens patalpos apšvietimo neįmanoma nustatyti asmens tapatybės, dėl patalpoje esančių pašalinių asmenų nėra galimybės nustatyti ar asmuo notarinio veiksmo neatlieka ne laisva valia, nėra galimybės užtikrinti notarinių veiksmų paslapties ir pan.).

Akivaizdu, kad vien kelionės į fizinį notaro biurą atima mūsų laiką, reikalauja pastangų ar net reikšmingų papildomų piniginių išlaidų. Todėl įstatyme numatytų reikalavimų nuotolinio notarinio veiksmo paslaugai gauti laikymasis bus sprendimas, leidžiantis taupyti laiką ir lėšas tvarkant tiek asmenius, tiek verslo reikalus.