/English

Naujienos

Teisininkas paaiškina, kas kaltas dėl sugadintų atostogų ir kada galima reikalauti atlyginti žalą

2023 09 20

Grįžote iš atostogų, bet įspūdžiai tikrai ne patys geriausi – viešbučio kambarys visai ne tas, kuris buvo nuotraukoje, maistas atrodė neskanus, o dar ir viešbučio baseinas dvi dienas neveikė. Nepatenkintas skambinate kelionių organizatoriui ir reikalaujate grąžinti pinigus. Ar tikrai visais atvejais galite tikėtis pinigų grąžinimo, jei nepatiko kelionė? Už ką yra atsakingas kelionės organizatorius ir kas yra vertinama kaip kelionių sutarties pažeidimas? Apie tai plačiau pasakoja advokatų profesinės bendrijos „AVOCAD“ jaunesnysis teisininkas Domantas Velykis.

Valstybė nusprendė už kompensaciją paimti Jums priklausančią žemę. Ką daryti?

2023 08 23

Visą gyvenimą svajojote apie savo nuosavus namus ir šalia namo žaliuojančia veją. Svajonę įgyvendinote, bet vieną dieną sužinote, kad Jūsų namus už kompensaciją valstybė nori paimti visuomeniniams poreikiams. Kokiais atvejais taip gali nutikti? Kokias teises turite ir ką daryti? Apie tai plačiau pasakoja advokatų profesinės bendrijos „AVOCAD“ teisininkė Viktorija Dubovskienė.

Sprogo daugiabučio radiatorius ir užpylėte kaimynų butą: kas kaltas?

2023 08 09

Ką tik naujai susiremontavote butą. Būtų labai nesmagu, jei dabar kaimynai iš viršaus užpiltų naujai nudažytas lubas ir sienas. Vis dėlto, nuo tokių situacijų nelabai apsisaugosite. Šiandien teismai yra užversti ginčais dėl daugiabučiuose namuose vykstančių apliejimų. Dažna priežastis – kiauri radiatoriai butuose. Bet kas dėl to kaltas? Gyventojai teigia, kad tai nėra jų turtas ir kaltas namo administratorius ar bendrija, o namo administratoriai laikosi priešingos nuomonės. Taigi, kam paprastai tenka susimokėti? Apie tai plačiau pasakoja advokatų profesinės bendrijos „AVOCAD“ vyresnysis teisininkas Mantas Baigys.

Sutuoktinis per skyrybas dalina Jūsų iki santuokos įsigytą būstą: ar visada asmeninis turtas lieka neliečiamas?

2023 08 02

Vykstant skyrybų procesams, net ir tais atvejais, kai visai lengvai sutariama išsiskirti bendru sutarimu, skyrybų procesas gali užtrukti net ir keletą metų, kai tik kalba pasisuka apie turto dalybas. Nutraukiant santuoką sutuoktiniai dažnai vadovaujasi bendruoju principu – dalinamas tik bendrąja jungtine sutuoktinių nuosavybe šalims priklausantis santuokos metu užgyventas nekilnojamasis ar kilnojamasis turtas. Taigi, šiais atvejais šalys derasi kam koks turtas nutraukiant santuoką turėtų priklausyti, kokiomis dalimis šiuos turto objektus pasidalinti ar kokia piniginė kompensacija vienai iš šalių turėtų būti išmokėta.

O kaip yra tais atvejais, kai buvęs sutuoktinis nori padalinti ir Jūsų iki santuokos įgytą turtą? Ar tikrai visada asmeninis turtas lieka nedalinamas? Apie tai plačiau pasakoja advokatų profesinės bendrijos „AVOCAD“ vyresnysis teisininkas Žygimantas Klizas.

Įsigijote Sosnovskio barščiais užterštą žemės sklypą: ar pardavėjas turėtų atlyginti nuostolius?

2023 07 26

Ilgai svajojate apie sodybą arba bent jau nuosavą žemės sklypą, galiausiai svajonė išsipildo ir po vizito pas notarą Registrų centro išraše prie savininkų atsiranda Jūsų vardas ir pavardė. Viskas lyg ir nuostabu, bet pavasarį pamatote, jog visas Jūsų išsvajotas sklypas nusėtas vienu bjauriausių augalų Lietuvoje – Sosnovskio barščiais. Akivaizdu, kad apie juos sklypo pirkimo–pardavimo sutartyje nebuvo nė žodžio. Apie tai, kaip galite ginti savo teises tokiu atveju, pasakoja advokatų profesinės bendrijos „AVOCAD“ teisininkas Aurimas Grinys.

Nesąžininga kredito sutarties sąlyga. Nuostolius atlygins bankas?

2023 07 19

Pirkdami didesnės vertės turtą, žmonės neretai pagalbos kreipiasi į bankus. Vis dėlto, tokiais atvejais, ne paslaptis, kad kredito sutarties sąlygas diktuoja ne vartotojas, o bankas. Šios sutartys būna standartinės ir daug derėtis dėl jų sąlygų vartotojas dažniausiai neturi realių galimybių.

Ir nors kartais norisi piktintis tokia sistema, reikia suprasti, kad bankai yra pelno siekiantis ir laisvos rinkos sąlygomis veikiantis privatus verslininkas, turintis teisę nevaržomai pasirinkti savo siūlomo kredito sąlygas. Tiesa, jeigu jos yra sąžiningos ir teisėtos.

O kas nutinka jei sutarties su kredito įstaiga sąlyga pasirodo esanti nesąžininga? Apie tai pasakoja advokatų profesinės bendrijos „AVOCAD“ advokatas Dainius Antanaitis.

Teisininko rekomendacija: tik nepamirškite sutartyje aptarti kokybės garantijos

2023 07 05

Ne paslaptis, kad bet kuris pardavėjas, parduodamas prekę, turėtų garantuoti, jog parduodamas daiktas atitinka kokybės reikalavimus ir yra tinkamas naudoti pagal paskirtį. Todėl neretai ir verslo subjektai, norėdami paskubinti procesus, atlikdami pirkimo–pardavimo sandorius, nesudaro rašytinių sutarčių arba jose neaptaria perkamo daikto kokybės garantijos. Advokatų profesinės bendrijos „AVOCAD“ teisininkas Simas Lilas sako, kad savaime tai nėra blogai, bet tik iki tol, kol iškyla ginčas dėl daikto kokybės ir kol pradedama aiškintis, kas atsakingas už patirtus nuostolius ir t.t.

Baudžiamoji atsakomybė už eismo taisyklių pažeidimą?

2023 06 21

Neretam iš mūsų yra tekę gauti pranešimą apie kažkur šiek tiek viršytą greitį ar, tarkim, draudžiamą kalbėjimą telefonu sėdint už vairo. Taigi nemažai mūsų jau yra bausti administracine tvarka dėl Kelių eismo taisyklių (KET) pažeidimo. Rodos, tokių dalykų kartais per daug net nesureikšminame, nes atsiperkame gauta bauda (arba, blogiausiu atveju, trumpalaikiu teisės vairuoti atėmimu).

Lygiai taip pat jau daugeliui yra žinoma, kad administracinė atsakomybė gali peraugti į baudžiamąją, jei sutrikdėte kito asmens sveikatą ar vairavote transporto priemonę neblaivus, o alkoholio matuoklis parodė 1,5 promilės girtumą.

Tačiau ar galima situacija, kai asmuo yra blaivus, sužeistų ar mirusių asmenų nėra, o KET pažeidęs asmuo vis tiek nuteisiamas ir į biografiją įrašoma teistumo žyma? Apie tai plačiau pasakoja advokatų profesinės bendrijos „AVOCAD“ advokatas Egidijus Kieras.

Medikas padarė klaidą. Ar tikrai vienintelis kelias – paduoti į teismą?

2023 06 14

Pacientas mirė ligoninėje, ligoniui pablogėjo nuo gydytojo paskirtų vaistų, o gal buvo neteisingai nustatyta diagnozė? 23 proc. Europos Sąjungos piliečių sako, kad yra nors kartą tiesiogiai nukentėję nuo medicininės klaidos asmeniškai arba yra nukentėję jų šeimos nariai. Kreipdamasis į gydytoją, pacientas tikisi atidaus rūpinimosi jo sveikata ir stipriai nusivilia, jei padaroma klaida. Ką daryti tokiais atvejais? Ką geriau rinktis – teisminius procesus ar bandyti susitarti taikiai? Ar įmanoma laimėti ginčą prieš sveikatos priežiūros įstaigą? Apie šiuos ir kitus dalykus pasakoja advokatų profesinės bendrijos „AVOCAD“ partneris Egidijus Langys.

Nepatinka žurnalistas ir jo tyrimas? Paduosiu į teismą! Teisininkas paaiškina, kodėl gali nepavykti

2023 05 31

Įvairūs žurnalistų ar kitų viešąjį interesą ginančių asmenų ar jų grupių tyrimai, publikacijos viešojoje erdvėje, susijusios su politikais, valstybės organais, įvairių korporacijų ar valstybės organų veikla, paskutiniu metu sulaukia ypatingai daug visuomenės dėmesio. Tokiose situacijose įtakingi asmenys neretai kaip gynybos būdą renkasi klasikinį „paduosiu į teismą“. Tokia taktika paprastai labiausiai yra skirta įbauginti viešąjį interesą ginančius asmenis.

Advokatų profesinės bendrijos „AVOCAD“ jaunesnysis teisininkas Domantas Velykis atkreipia dėmesį, kad nuo šių metų įsigaliojo nauja Civilinio proceso kodekso (toliau – CPK) redakcija, kurioje numatytos priemonės, padėsiančios užkirsti kelią įtakingiems asmenims tokiu būdu „persekioti“ žurnalistus ar kitus viešąjį interesą ginančius asmenis.

Ar lengva įrodyti baudžiamąją atsakomybę už fizinio skausmo sukėlimą?

2023 05 03

Paskutiniu metu viešojoje erdvėje nenutyla diskusijos apie garsių asmenų skyrybas, konfliktus, smurtą artimoje aplinkoje, fizinio skausmo sukėlimą ir t.t. Tokiais atvejais galima išgirsti nemažai teorijų ir spekuliacijų. Advokatų profesinės bendrijos „AVOCAD“ advokatas Egidijus Kieras pasakoja apie tai, kokiais atvejais už fizinio skausmo sukėlimą ar nežymų sveikatos sutrikdymą gali kilti baudžiamoji atsakomybė.

Aplinkos apsaugos įstatymo pažeidimai – paskirtos sankcijos niekaip nepanaikinsite be teismo?

2023 04 26

Šiuo metu vis didesnę reikšmę įgaunantis aplinkos švaros bei „žalumo“ įgyvendinimo užtikrinimas turėtų žengti į realybę ne vien dėl neišvengiamų valstybės sankcijų, o pirmiausia dėl paties asmens noro gyventi tvariai ir kurti tvarią aplinką. Deja, panašu, kad galiojantis reguliavimas su šiais tikslais šiek tiek nespėja. Ar žinojote, kad net jeigu siekiate baudų sumažinimo už mažareikšmius Aplinkos įstatymo pažeidimus, teismo neišvengsite? Apie tai plačiau pasakoja advokatų profesinės bendrijos „AVOCAD“ teisininkas Aurimas Grinys.

Kredito įstaiga suteikė paskolą tinkamai neįvertinusi Jūsų galimybės grąžinti skolą. Kas kaltas?

2023 04 19

Nors Lietuvoje, kaip ir visoje Europoje, ekonominė situacija vis dar gana įtempta, palūkanų normos vis dar po truputį auga, prekių ir paslaugų kainos taip pat neskuba kristi, dalis vartotojų vis dar planuojasi didesnius ar mažesnius pirkinius ir domisi vartojimo ar būsto paskolų galimybėmis.

Paprastai dauguma tų, kurie pasiskolino iš kredito įstaigos ar bent domėjosi paskolos gavimo galimybėmis, žino, kad Lietuvoje galioja Lietuvos banko patvirtintos atsakingojo skolinimo nuostatos. Nuostatos įtvirtina paskolos gavėjo kreditingumo vertinimo tvarką. Tai daroma siekiant įvertinti kredito gavėjo galimybes prisiimti pagal kredito sutartį konkretų įsipareigojimą, kurį kartu su jau turimais finansiniais įsipareigojimais kredito gavėjas būtų pajėgus įvykdyti.

Advokatų profesinės bendrijos „AVOCAD“ advokatas Dainius Antanaitis primena, kad pagal minėtas nuostatas, paskolos gavėjo kreditingumas yra tinkamas prašomai paskolai, jei piniginių įsipareigojimų mėnesinė įmoka neviršija 40 proc. 

Nekonkuravimo susitarimas: kiek darbdavys gali apriboti darbuotojui teisę pasirinkti darbą?

2023 04 12

Šiandien gana įprasta, kad dirbantys asmenys nuolat migruoja iš vienos bendrovės į kitą. Socialinio tinklo „LinkedIn“ tyrimai rodo, kad net 72 proc. Z kartos darbuotojų per artimiausius metus planuoja pakeisti darbą. Dėl šios priežasties įmonės neriasi iš kailio siekdamos pervilioti aukštesnės kvalifikacijos darbuotojus, siūlydamos ne tik didesnį atlygį, bet ir papildomas naudas (galimybes dirbti iš namų, darbostogas (angl. workation), vaisius biure, papildomą sveikatos draudimą ir t.t.).

Taigi, kyla klausimas, kaip visuotinio darbuotojų mobilumo laikais, bendrovės gali apsaugoti savo konkurencinį pranašumą, taip, kad vertingiausi darbuotojai „kitą dieną“ nepradėtų dirbti pas konkurentą, išsinešę geriausią bendrovės praktiką, kurią ne vienerius metus kūrė ir tobulino bendrovė. Apie tai pasakoja advokatų profesinės bendrijos „AVOCAD“ teisininkas Simas Lilas.

Tikrovės neatitinkantis komentaras internete – teisė į nuomonę ar garbės ir orumo pažeidimas?

2023 04 05

Šiandien, socialinių medijų ir internetinės žiniasklaidos laikais, kai didelė dalis komunikacijos persikelia į virtualią erdvę, neretai nuomonę apie žmogų susidarome tik iš jo viešų pasisakymų ar žiniasklaidos. Išlikti visiškai objektyviam, susidarinėjant nuomonę apie asmenį, kartais gali būti sudėtinga. Išsakyti savo nuomonę viešai (socialinėse medijose ar žiniasklaidoje) tikrai galite, bet visada reiktų įvertinti ar savo nuomonės išsakymu viešai nesiekiama kito asmens sumenkinti ir įžeisti, ir ar Jūsų nuomonė atspindi realią faktinę tikrovę.

Advokatų profesinės bendrijos „AVOCAD“ vyresnysis teisininkas Žygimantas Klizas sako, kad neobjektyvūs ir faktinę tikrovę iškreipiantys pasisakymai gali būti pripažinti žeminančiais asmens garbę ir orumą ar dalykinę reputaciją (jei kalbame apie juridinį asmenį), dėl ko nukentėjęs asmuo turi teisę ginti savo pažeistas neturtines teises kreipdamasis į teismą ir  reikšdamas reikalavimą dėl tokios nuomonės paneigimo bei neturtinės žalos atlyginimo.

Pasibaigė finansiniai metai. Ar nepamiršote pateikti finansinių įmonės ataskaitų Registrų centrui?

2023 03 22

Pasibaigė finansiniai metai, taigi akcinės bendrovės po truputį turėtų teikti Registrų centrui finansines ataskaitas. Ką daryti pamiršus? Iki kada reikia pateikti? Kas gresia už jų nepateikimą? Apie šiuos dalykus pasakoja advokatų profesinės bendrijos „AVOCAD“ teisininkė Ema Kontaraitė.

Kadangi jau pasibaigė finansiniai metai, įmonėms, kurių veiklą reguliuoja Akcinių bendrovių įstatymas, privaloma eiliniame akcininkų susirinkime priimti sprendimą, kuriame patvirtinamos finansinės ataskaitos. Toks sprendimas privalo būti priimamas ne vėliau kaip per 4 mėn. nuo finansinių metų pabaigos.

BDAR pažeidimai įmonėse. Ar įmanoma prisiteisti neturtinę žalą?

2023 03 15

Šiandien, socialinių medijų ir internetinės žiniasklaidos, virtualios prekybos ir paslaugų laikais vis dažniau pasitaiko asmens duomenų apsaugos pažeidimų atvejų. Kai kurios įmonės dar dabar vis dar turi klaidingą nusistatymą, kad Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija, atlikusi tyrimą dėl Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) pažeidimų, skirs tik įspėjimą ir nedidelę baudą. Vis dėlto, toks požiūris ne visada pasitvirtina.

Advokatų profesinės bendrijos „AVOCAD“ vyresnysis teisininkas Mantas Baigys sako, kad šiandien vis dažniau kreipiamasi į teismą ir bandoma prisiteisti neturtinės žalos už teisių pažeidimus. 

Sutrumpinta darbo diena auginantiems vaikus iki 3 metų ir kiti pakeitimai, kuriuos turite žinoti

2023 03 01

Ar žinojote, kad nuo šių metų sausio biudžetinių įstaigų darbuotojai, auginantys vaikus iki 3 metų, gali dirbti 32 val. per savaitę? O ar žinojote, kad darbuotojams po vaiko gimimo suteikiamos 30 kalendorinių dienų tėvystės atostogos gali būti skaidomos į dvi dalis?

Nuo šių metų sausio įsigaliojo verslui aktualūs Darbo kodekso pakeitimai, susiję su tėvystės, vaiko priežiūros atostogų, sutrumpintos darbo laiko normos vaikus auginantiems darbuotojams, teisiniu reguliavimu.

Pakeitimai yra aktualūs tiek darbuotojams, tiek ir darbdaviams, įmonės vidaus dokumentuose įtvirtinant reikalavimus, kurie privalo būti įgyvendinti. Apie tai plačiau pasakoja advokatų profesinės bendrijos „AVOCAD“ teisininkė Agnė Turauskaitė.

Kaip apsaugoti bendrovės interesus, kilus nesutarimų tarp akcininkų?

2023 02 22

Net įmonėse, kuriose sprendimus priima du ar trys žmonės, retkarčiais gali kilti nesutarimų. Akcinėse bendrovėse ginčai tarp akcininkų yra dar labiau neišvengiami. Neretai nepatenkintasis akcininkas, gali pradėti atlikinėti veiksmus, kurie ne tik, kad nepalankūs bendrovei, kurios dalyvis pastarasis yra, tačiau gali nukentėti ir kito akcininko interesai. Apie tai, kaip apsaugoti tiek akcininkų, tiek bendrovės interesus, pasakoja advokatų profesinės bendrijos „AVOCAD“ teisininkė Ema Kontaraitė.

Jonas Zaronskis: ką daryti norint apsisaugoti nuo nesąžiningos konkurencijos?

2023 02 08

Šiandien darbo rinkoje konkurencija itin didelė, specialistai turi nemažą pasirinkimą ir dažnai migruoja tarp skirtingų tos pačios srities įmonių ieškodami pokyčių, didesnio darbo užmokesčio ar draugiškesnio kolektyvo. Neretais atvejais naujai į įmonę atėjęs darbuotojas turi ne tik specialias žinias apie konkurentų įmonę ir jos veiklos ypatybes, bet kartu ir artimą ryšį su buvusios darbovietės klientais. Tokie darbuotojai yra ypač laukiami pas konkurentus nors ir kartais pats darbuotojas gali net nepagalvoti, kad naudodamas turimą informaciją nesąžiningai konkuruoja darydamas žalą ankstesnei darbovietei ar suteikia tokią galimybę naujajam darbdaviui. 

Kokią įmonės informaciją saugo įstatymas ir ko gali imtis darbdavys, kad apsisaugotų nuo nesąžiningos konkurencijos pasakoja advokatų profesinės bendrijos „AVOCAD“ partneris, advokatas Jonas Zaronskis. 

Populiarėja išeitis įklimpusiems į skolas – fizinio asmens bankrotas

2023 01 18

Aplink girdint vis daugiau kalbų apie prastėjančią bendrą šalies ekonominę situaciją, kainų augimą, infliaciją, išaugusias palūkanų normas, vis daugėja asmenų, kurie sudėtingą finansinę padėtį mėgina spręsti skolindamiesi. Pradėjus skolintis neretas mėgina vieną skolą padenginėti kita ir kartais net nepajaučia kaip įklimpsta į skolas, kurių nepavyktų atiduoti net per ateinančius 100 metų. Čia žmonės dažnai pamiršta, kad visada yra išeitis – fizinio asmens bankrotas. „AVOCAD“ partneris, advokatas Egidijus Langys sako, kad dažniausiai tokiais atvejais žmonės nežino, kad gali pasinaudoti tokia galimybe.

Kada tyčinis bankrotas gali sąlygoti baudžiamąją atsakomybę?

2023 01 11

Atsakomybė už tyčia sukeltą juridinio asmens bankrotą įtvirtinta ne tik civilinius teisinius santykius reglamentuojančiuose įstatymuose, bet ir Lietuvos Respublikos baudžiamajame kodekse. Neretu atveju dėl skolininko neįvykdytų prievolių nusivylę kreditoriai siekia inicijuoti ikiteisminį tyrimą dėl įmonės privedimo prie tyčinio bankroto. Advokatų profesinės bendrijos „AVOCAD“ teisininkas Aurimas Grinys sako, kad visgi baudžiamoji atsakomybė asmeniui, tyčia privedusiam įmonę prie bankroto, gali būti taikoma tik jeigu susiklosčiusi situacija atitinka tam tikrus įstatyme įtvirtintus kriterijus.

Ar nieko nepalikome už borto, gelbėdami vardus ir pavardes norinčių pasikeisti asmenų interesus?

2022 12 14

Šių metų gegužę buvo patobulintos asmens vardo ir pavardės keitimo taisyklės, kuriose nurodyti atvejai, kada galima pasikeisti vardą ir pavardę. Tiesa, šis teisinio reguliavimo pasikeitimas sukėlė nemažai diskusijų abejose barikadų pusėse. Dalis tvirtino, kad tokie pokyčiai kenkia lietuvių kalbos išsaugojimui, o kiti, nors ir džiaugėsi naujomis teisėmis, vis tiek kritikavo idėjos autorius dėl per daug sudėtingo vardo ir pavardės keitimo proceso. Advokatų profesinės bendrijos „AVOCAD“ advokatas Dainius Antanaitis pabrėžia lygiateisiškumo principą ir atkreipia dėmesį į faktą, kad naujoji tvarka išskiria tam tikras visuomenės grupes.

Pardavėjas neparduoda būsto už anksčiau sutartą kainą? Galite prisiteisti nuostolius

2022 12 08

Drastiškai pakilus statybinių medžiagų ir paslaugų kainoms, statytojai neretais atvejais renkasi padidinti anksčiau sutartas ir preliminariose sutartyse numatytas kainas. Advokatų profesinės bendrijos „AVOCAD“ partneris, advokatas Laurynas Staniulis sako, kad ne visais atvejais preliminarios sutarties nutraukimas iš statytojo pusės yra susijęs su realiu sąnaudų padidėjimu dėl medžiagų brangimo. Dažnai čia prasideda manipuliacijos, kuriomis statytojas siekia visą kaštų didėjimą perkelti ant pirkėjo pečių. Tokiose situacijose nekilnojamojo turto vystytojas dažnai siūlo arba įsigyti būstą gerokai didesne, nei preliminarioje sutartyje numatyta, kaina, arba visai nutraukti preliminarią sutartį paliekant pirkėją be būsto.

5 priežastys, kodėl reiktų rinktis fizinio asmens bankrotą

2022 11 23

Jau beveik dešimtmetį egzistuojanti fizinio asmens bankroto galimybė vis dar kelia klausimų asmenims, svarstantiems pasirinkti tokią alternatyvą, siekiant išsigelbėti nuo skolų. Vis tik baimintis bankroto proceso nereikėtų. Asmuo, prispaustas skolų naštos, svarsto daugelį išeičių, tačiau šiuo metu pati veiksmingiausia – fizinio asmens bankrotas. Reikia suprasti, kad šis dalykas pavyksta ne visiems, bet daugeliui – tikrai taip. Advokatų profesinės bendrijos „AVOCAD“ partneris, advokatas Egidijus Langys sako, kad reikia kalbėti atvirai apie tai, jog asmenys, kurie inicijuoja savo bankroto bylas, siekia atsikratyti skolų ir teisės aktai tai padaryti tikrai leidžia. Čia galima įžvelgti daug teigiamų dalykų, nepamirštant ir tokių vertybių kaip sąžiningumas, atsakomybė prieš kreditorius ir save patį.

Advokatas pristato penkias priežastis, kodėl verta rinktis fizinio asmens bankrotą.

Egidijus Langys: populiarus skyrybų būdas – santuokos nutraukimas dėl sutuoktinio kaltės

2022 11 10

Sudėtingame ekonominiame ir politiniame kontekste, dažnėjant konfliktų šeimose, skyrybų skaičius vis auga ir pagal statistiką šiandien santuokos nutraukimą renkasi beveik kas antra pora. Advokatų profesinės bendrijos „AVOCAD“ partneris, advokatas Egidijus Langys pastebi, kad Lietuvoje žmonės nedažnai linkę ieškoti taikesnių sprendimų ir dažniausiai pas advokatą šalys eina su tvirtu pasiryžimu ieškoti kaltų ir rinktis patį ilgiausią ir emociškai sudėtingiausią skyrybų būdą – santuokos nutraukimą dėl sutuoktinio ar abiejų sutuoktinių kaltės.
 

Nauji atsiskaitymų grynaisiais pinigais draudimai gali paveikti ir būsto nuomos rinką. Ką vertėtų žinoti?

2022 11 03

Kovojant su šešėline ekonomika ir rūpinantis pinigų plovimo prevencija, nuo šių metų lapkričio 1 d. draudžiami visi atsiskaitymai ir bet kokie kiti mokėjimai grynaisiais pinigais, jeigu jie viršija 5000 eurų (arba šią sumą atitinkančią sumą užsienio valiuta). Advokatų profesinės bendrijos „AVOCAD“ jaunesnysis teisininkas Domantas Velykis primena, kad įstatyme numatomos normos, neleidžia asmenims „apeiti“ naujojo reguliavimo, kadangi nustatyta, kad sandorio šalys neturi teisės fiktyviai skaidyti sandorio į dalis, už kurias atsiskaitymo vertė sumažėtų iki nereguliuojamos sumos.

Pardavėjas pakeitė preliminarioje sutartyje nurodytą kainą. Ar tikrai teks ieškoti kito būsto?

2022 10 25

Kasdien Lietuvoje sudaroma šimtai nekilnojamojo turto pirkimo–pardavimo sandorių. Dalis asmenų nekilnojamąjį turtą įsigyja kaip investiciją, kiti – jį perka kaip gyvenamąjį būstą savo ir savo šeimos poreikiams. Kadangi nekilnojamojo turto rinka paskutiniu metu tik plėtėsi, paklausa gerokai augo, rinkoje turime nemažai pradėtų vystyti projektų, kurių pabaiga planuojama tik per artimiausius metus ar pan. Dėl šios priežasties statytojas ir pirkėjas dažnai pirmiausia sudaro preliminarią pirkimo–pardavimo sutartį, kuria statytojas įsipareigoja pastatyti ir už tam tikrą kainą parduoti būstą būtent tam pirkėjui. Advokatų profesinės bendrijos „AVOCAD“ vyresnysis teisininkas Žygimantas Klizas sako, kad kylančios statybos medžiagų, energijos išteklių kainos daro neišvengiamą įtaką nekilnojamojo turto rinkai, kas sąlygoja gerokai išaugusį ginčų, dėl preliminarių pirkimo–pardavimo sutarčių gyvenamosios paskirties būstams įsigyti, skaičių.

Šiemet teikėte paramą? Nepamirškite pasinaudoti pelno mokesčio lengvata

2022 10 18

Ukrainoje vykstant karui, prie pagalbos Ukrainai ir jos žmonėms nuo pirmosios karo dienos kasdien aktyviai prisideda tiek pavieniai fiziniai asmenys, tiek ir Lietuvos verslai. Net ir ne karo kontekste, lietuviai kasmet skirdavo milijonus eurų teikdami paramą sergantiems vaikams, senelių namams, gyvūnų prieglaudoms ir t.t. Parama kitiems kiekvienais metais tampa vis labiau aktuali Lietuvos verslams, kurie vietoj didelių Kalėdinių įmonės švenčių mieliau renkasi daryti gerus darbus ir skirti paramą. Advokatų profesinės bendrijos „AVOCAD“ jaunesnioji teisininkė Ema Kontaraitė primena, kas Lietuvos Respublikoje gali būti paramos gavėjais ir, kuriais atvejais paramos teikėjai gali pasinaudoti pelno mokesčio lengvata.

Atsisakymas registruoti istorinę transporto priemonę – (ne)pagrįstas?

2022 10 11

Istorinės transporto priemonės statusą turinčių automobilių kasmet vis daugėja. Jie ne tik puošia gatves, bet ir įprasmina jų autorių idėjas bei perduoda žinutę apie automobilio autorių mintis ateities kartoms. Neretai pamatę gatvėje H raide žymimu valstybiniu numeriu nuriedantį gražuolį, pagalvojate ir pats skirti keletą tūkstančių eurų panašiam pirkiniui. Advokatų profesinės bendrijos „AVOCAD“ teisininkas Aurimas Grinys pasakoja apie atvejus, kai labai graži idėja virsta labai negražiais rūpesčiais dėl įsigyto automobilio įregistravimo.

1 2 3 ... 7 >