/English

Naujienos

Jonas Zaronskis: ką daryti norint apsisaugoti nuo nesąžiningos konkurencijos?

2023 02 08

Šiandien darbo rinkoje konkurencija itin didelė, specialistai turi nemažą pasirinkimą ir dažnai migruoja tarp skirtingų tos pačios srities įmonių ieškodami pokyčių, didesnio darbo užmokesčio ar draugiškesnio kolektyvo. Neretais atvejais naujai į įmonę atėjęs darbuotojas turi ne tik specialias žinias apie konkurentų įmonę ir jos veiklos ypatybes, bet kartu ir artimą ryšį su buvusios darbovietės klientais. Tokie darbuotojai yra ypač laukiami pas konkurentus nors ir kartais pats darbuotojas gali net nepagalvoti, kad naudodamas turimą informaciją nesąžiningai konkuruoja darydamas žalą ankstesnei darbovietei ar suteikia tokią galimybę naujajam darbdaviui. 

Kokią įmonės informaciją saugo įstatymas ir ko gali imtis darbdavys, kad apsisaugotų nuo nesąžiningos konkurencijos pasakoja advokatų profesinės bendrijos „AVOCAD“ partneris, advokatas Jonas Zaronskis. 

Populiarėja išeitis įklimpusiems į skolas – fizinio asmens bankrotas

2023 01 18

Aplink girdint vis daugiau kalbų apie prastėjančią bendrą šalies ekonominę situaciją, kainų augimą, infliaciją, išaugusias palūkanų normas, vis daugėja asmenų, kurie sudėtingą finansinę padėtį mėgina spręsti skolindamiesi. Pradėjus skolintis neretas mėgina vieną skolą padenginėti kita ir kartais net nepajaučia kaip įklimpsta į skolas, kurių nepavyktų atiduoti net per ateinančius 100 metų. Čia žmonės dažnai pamiršta, kad visada yra išeitis – fizinio asmens bankrotas. „AVOCAD“ partneris, advokatas Egidijus Langys sako, kad dažniausiai tokiais atvejais žmonės nežino, kad gali pasinaudoti tokia galimybe.

Kada tyčinis bankrotas gali sąlygoti baudžiamąją atsakomybę?

2023 01 11

Atsakomybė už tyčia sukeltą juridinio asmens bankrotą įtvirtinta ne tik civilinius teisinius santykius reglamentuojančiuose įstatymuose, bet ir Lietuvos Respublikos baudžiamajame kodekse. Neretu atveju dėl skolininko neįvykdytų prievolių nusivylę kreditoriai siekia inicijuoti ikiteisminį tyrimą dėl įmonės privedimo prie tyčinio bankroto. Advokatų profesinės bendrijos „AVOCAD“ teisininkas Aurimas Grinys sako, kad visgi baudžiamoji atsakomybė asmeniui, tyčia privedusiam įmonę prie bankroto, gali būti taikoma tik jeigu susiklosčiusi situacija atitinka tam tikrus įstatyme įtvirtintus kriterijus.

Ar nieko nepalikome už borto, gelbėdami vardus ir pavardes norinčių pasikeisti asmenų interesus?

2022 12 14

Šių metų gegužę buvo patobulintos asmens vardo ir pavardės keitimo taisyklės, kuriose nurodyti atvejai, kada galima pasikeisti vardą ir pavardę. Tiesa, šis teisinio reguliavimo pasikeitimas sukėlė nemažai diskusijų abejose barikadų pusėse. Dalis tvirtino, kad tokie pokyčiai kenkia lietuvių kalbos išsaugojimui, o kiti, nors ir džiaugėsi naujomis teisėmis, vis tiek kritikavo idėjos autorius dėl per daug sudėtingo vardo ir pavardės keitimo proceso. Advokatų profesinės bendrijos „AVOCAD“ advokatas Dainius Antanaitis pabrėžia lygiateisiškumo principą ir atkreipia dėmesį į faktą, kad naujoji tvarka išskiria tam tikras visuomenės grupes.

Pardavėjas neparduoda būsto už anksčiau sutartą kainą? Galite prisiteisti nuostolius

2022 12 08

Drastiškai pakilus statybinių medžiagų ir paslaugų kainoms, statytojai neretais atvejais renkasi padidinti anksčiau sutartas ir preliminariose sutartyse numatytas kainas. Advokatų profesinės bendrijos „AVOCAD“ partneris, advokatas Laurynas Staniulis sako, kad ne visais atvejais preliminarios sutarties nutraukimas iš statytojo pusės yra susijęs su realiu sąnaudų padidėjimu dėl medžiagų brangimo. Dažnai čia prasideda manipuliacijos, kuriomis statytojas siekia visą kaštų didėjimą perkelti ant pirkėjo pečių. Tokiose situacijose nekilnojamojo turto vystytojas dažnai siūlo arba įsigyti būstą gerokai didesne, nei preliminarioje sutartyje numatyta, kaina, arba visai nutraukti preliminarią sutartį paliekant pirkėją be būsto.

5 priežastys, kodėl reiktų rinktis fizinio asmens bankrotą

2022 11 23

Jau beveik dešimtmetį egzistuojanti fizinio asmens bankroto galimybė vis dar kelia klausimų asmenims, svarstantiems pasirinkti tokią alternatyvą, siekiant išsigelbėti nuo skolų. Vis tik baimintis bankroto proceso nereikėtų. Asmuo, prispaustas skolų naštos, svarsto daugelį išeičių, tačiau šiuo metu pati veiksmingiausia – fizinio asmens bankrotas. Reikia suprasti, kad šis dalykas pavyksta ne visiems, bet daugeliui – tikrai taip. Advokatų profesinės bendrijos „AVOCAD“ partneris, advokatas Egidijus Langys sako, kad reikia kalbėti atvirai apie tai, jog asmenys, kurie inicijuoja savo bankroto bylas, siekia atsikratyti skolų ir teisės aktai tai padaryti tikrai leidžia. Čia galima įžvelgti daug teigiamų dalykų, nepamirštant ir tokių vertybių kaip sąžiningumas, atsakomybė prieš kreditorius ir save patį.

Advokatas pristato penkias priežastis, kodėl verta rinktis fizinio asmens bankrotą.

Egidijus Langys: populiarus skyrybų būdas – santuokos nutraukimas dėl sutuoktinio kaltės

2022 11 10

Sudėtingame ekonominiame ir politiniame kontekste, dažnėjant konfliktų šeimose, skyrybų skaičius vis auga ir pagal statistiką šiandien santuokos nutraukimą renkasi beveik kas antra pora. Advokatų profesinės bendrijos „AVOCAD“ partneris, advokatas Egidijus Langys pastebi, kad Lietuvoje žmonės nedažnai linkę ieškoti taikesnių sprendimų ir dažniausiai pas advokatą šalys eina su tvirtu pasiryžimu ieškoti kaltų ir rinktis patį ilgiausią ir emociškai sudėtingiausią skyrybų būdą – santuokos nutraukimą dėl sutuoktinio ar abiejų sutuoktinių kaltės.
 

Nauji atsiskaitymų grynaisiais pinigais draudimai gali paveikti ir būsto nuomos rinką. Ką vertėtų žinoti?

2022 11 03

Kovojant su šešėline ekonomika ir rūpinantis pinigų plovimo prevencija, nuo šių metų lapkričio 1 d. draudžiami visi atsiskaitymai ir bet kokie kiti mokėjimai grynaisiais pinigais, jeigu jie viršija 5000 eurų (arba šią sumą atitinkančią sumą užsienio valiuta). Advokatų profesinės bendrijos „AVOCAD“ jaunesnysis teisininkas Domantas Velykis primena, kad įstatyme numatomos normos, neleidžia asmenims „apeiti“ naujojo reguliavimo, kadangi nustatyta, kad sandorio šalys neturi teisės fiktyviai skaidyti sandorio į dalis, už kurias atsiskaitymo vertė sumažėtų iki nereguliuojamos sumos.

Pardavėjas pakeitė preliminarioje sutartyje nurodytą kainą. Ar tikrai teks ieškoti kito būsto?

2022 10 25

Kasdien Lietuvoje sudaroma šimtai nekilnojamojo turto pirkimo–pardavimo sandorių. Dalis asmenų nekilnojamąjį turtą įsigyja kaip investiciją, kiti – jį perka kaip gyvenamąjį būstą savo ir savo šeimos poreikiams. Kadangi nekilnojamojo turto rinka paskutiniu metu tik plėtėsi, paklausa gerokai augo, rinkoje turime nemažai pradėtų vystyti projektų, kurių pabaiga planuojama tik per artimiausius metus ar pan. Dėl šios priežasties statytojas ir pirkėjas dažnai pirmiausia sudaro preliminarią pirkimo–pardavimo sutartį, kuria statytojas įsipareigoja pastatyti ir už tam tikrą kainą parduoti būstą būtent tam pirkėjui. Advokatų profesinės bendrijos „AVOCAD“ vyresnysis teisininkas Žygimantas Klizas sako, kad kylančios statybos medžiagų, energijos išteklių kainos daro neišvengiamą įtaką nekilnojamojo turto rinkai, kas sąlygoja gerokai išaugusį ginčų, dėl preliminarių pirkimo–pardavimo sutarčių gyvenamosios paskirties būstams įsigyti, skaičių.

Šiemet teikėte paramą? Nepamirškite pasinaudoti pelno mokesčio lengvata

2022 10 18

Ukrainoje vykstant karui, prie pagalbos Ukrainai ir jos žmonėms nuo pirmosios karo dienos kasdien aktyviai prisideda tiek pavieniai fiziniai asmenys, tiek ir Lietuvos verslai. Net ir ne karo kontekste, lietuviai kasmet skirdavo milijonus eurų teikdami paramą sergantiems vaikams, senelių namams, gyvūnų prieglaudoms ir t.t. Parama kitiems kiekvienais metais tampa vis labiau aktuali Lietuvos verslams, kurie vietoj didelių Kalėdinių įmonės švenčių mieliau renkasi daryti gerus darbus ir skirti paramą. Advokatų profesinės bendrijos „AVOCAD“ jaunesnioji teisininkė Ema Kontaraitė primena, kas Lietuvos Respublikoje gali būti paramos gavėjais ir, kuriais atvejais paramos teikėjai gali pasinaudoti pelno mokesčio lengvata.

Atsisakymas registruoti istorinę transporto priemonę – (ne)pagrįstas?

2022 10 11

Istorinės transporto priemonės statusą turinčių automobilių kasmet vis daugėja. Jie ne tik puošia gatves, bet ir įprasmina jų autorių idėjas bei perduoda žinutę apie automobilio autorių mintis ateities kartoms. Neretai pamatę gatvėje H raide žymimu valstybiniu numeriu nuriedantį gražuolį, pagalvojate ir pats skirti keletą tūkstančių eurų panašiam pirkiniui. Advokatų profesinės bendrijos „AVOCAD“ teisininkas Aurimas Grinys pasakoja apie atvejus, kai labai graži idėja virsta labai negražiais rūpesčiais dėl įsigyto automobilio įregistravimo.

Ar kreditorius gali nuginčyti skolininko atsisakymą priimti palikimą?

2022 10 06

Šiandien neretai pasitaiko situacijų, kai asmuo, turėdamas skolų, visai neskuba jų išmokėti ir todėl jas tenka išieškoti antstoliams. Tačiau ir antstoliams ši užduotis ne visada paprasta, nes skolininkas labai dažnai neturi nei turto, nei pajamų. Norintys bet kokia kaina išvengti skolos padengimo ne tik vengia gauti oficialias pajamas ar įsigyti turto, tačiau neretais atvejais netgi renkasi atsisakyti ar nepriimti po artimojo mirties jiems priklausančios turto dalies – palikimo. Advokatų profesinės bendrijos „AVOCAD“ advokatas Egidijus Kieras sako, kad skolininkui atsisakius palikimo, kreditorius turi teisę kreiptis į teismą prašydamas skolininko palikimo atsisakymą (nepriėmimą) pripažinti negaliojančiu.

Norint nutraukti santuoką vienašališkai, neužtenka faktiškai išsikraustyti iš namų

2022 10 03

Šiandien, sudėtingos ekonominės situacijos akivaizdoje dažnėjant ginčų šeimose, po truputį auga ir skyrybų skaičius. Santuokos nutraukimas dažniausiai – labai nemalonus procesas, todėl tikrai neretai pasitaiko atvejų, kai skyrybas inicijuoja tik vienas iš sutuoktinių, žinodamas, kad lengvai prieiti bendro susitarimo nepavyks. Advokatų profesinės bendrijos „AVOCAD“ partneris, advokatas Egidijus Langys pasakoja apie santuokos nutraukimą vieno sutuoktinio prašymu ir pažymi, kad tokį skyrybų būdą žmonės renkasi gana retai, nes gerokai labiau paplitęs yra santuokos nutraukimo inicijavimas dėl vieno ar abiejų sutuoktinių kaltės.

Mokesčiai statantiems valstybinėje žemėje. Ką svarbu žinoti?

2022 09 27

Jau šį pavasarį įsigaliojo Žemės įstatymo pakeitimai, kurie nustatė mokesčius už statybas valstybinėje žemėje. Vis dėlto, vis dar kyla nemažai klausimų, kokiais atvejais ir kiek reikia susimokėti tiems, kurie planuoja statyti ar rekonstruoti pastatus ar įrenginius, pastatytus ant nuomojamos valstybinės žemės. Koks yra mokesčio (atlyginimo) už statybą valstybinėje žemėje dydis? Nuo kokios žemės vertės mokamas mokestis? Į šiuos ir į kitus klausimus atsako advokatų profesinės bendrijos „AVOCAD“ teisininkė Agnė Turauskaitė.

Vėl didėja skyrybų skaičius. Kaip nutraukti santuoką taikiai?

2022 09 14

Ukrainoje vykstant karui, sparčiai padidėjo infliacijos mastai, išaugo energijos išteklių, maisto produktų ir kitos kainos, o tai neretais atvejais gali paskatinti konfliktus šeimose dėl netikėtai atsiradusio pinigų stygiaus. Ekonominės krizės akivaizdoje žmonės jaučia pastovią įtampą, kas sąlygoja konfliktus šeimoje ir galiausiai skyrybas. Nors psichologai šioje vietoje siūlytų neskubėti ir pirmiausia ieškoti kitų problemos sprendimo būdų, vis dėlto, jeigu jau tvirtai nusprendėte nutraukti santuoką, advokatų profesinės bendrijos „AVOCAD“ partneris, advokatas Egidijus Langys pažymi, kad mažiausiai neigiamų emocijų visada kainuoja santuokos nutraukimas bendru sutarimu arba taikos sutarties sudarymas per mediaciją.

Kaip tinkamai užtikrinti įmonės akcininko teisę į informaciją?

2022 09 06

Šiandien bendrovių valdyme neretai pasitaiko atvejų, kai įmonių vadovai, nepaisydami įstatyme nustatytos prievolės, neteikia visos būtinos informacijos įmonės akcininkams apie jos veiklą. Tokiais atvejais akcininkai gali kreiptis į teismą prašydami patraukti vadovą administracinėn atsakomybėn pagal Administracinių nusižengimų kodekso (ANK) 119 straipsnį, kuris numato atsakomybę už informacijos neteikimą akcininkams.

Ar tikrai bylinėjimosi išlaidos bus atlyginamos administracinių nusižengimų bylose?

2022 09 02

Jeigu asmuo yra išteisinamas baudžiamojoje ar administracinių nusižengimų byloje, teismas, priimdamas nuosprendį ar nutartį, turi priimti ir sprendimą dėl asmens patirtų išlaidų advokato arba advokato padėjėjo paslaugoms apmokėti. Tą sako naujasis teisinis reguliavimas. Bet ar visais atvejais, kai kalbame apie Baudžiamojo proceso kodeksą (BPK) ir Administracinių nusižengimų kodeksą (ANK), bylinėjimosi išlaidos bus atlygintos?

Darbdavys neatsiskaitė laiku. Ko galite reikalauti?

2022 09 01

Darbo santykių pabaiga dažnai siejasi su ne pačiais maloniausiais potyriais tiek darbdaviui, tiek darbuotojui. Neretai, nutraukiant darbo santykius, darbo šalys nesuranda kompromiso dėl darbuotojui su darbo santykiais susijusių teisėtai priklausančių išmokėtinų sumų, todėl ginčą šalys perkelia nagrinėti į Darbo ginčų komisiją, o vėliau, vienai iš šalių inicijavus teisminį procesą – darbuotojo ir darbdavio ginčas nagrinėjamas teisme. 

Kas gresia už sovietinių ir nacistinių simbolių naudojimą?

2022 08 23

Daugelis žino, kaip atrodo sovietiniai ir nacistiniai simboliai, tačiau retai susimąsto, kas gresia už tokių simbolių propagavimą socialiniuose tinkluose, ant automobilio ar kitose viešai matomose vietose.

Trauktinės gamyba namuose – nusikaltimas ar rudens gėrybių nauda?

2022 08 18

Artinasi ruduo – miško gėrybių gausos metas. Tarp jų ir įvairios uogos, kurias susirinkę asmenys neretai užpila jas litru kitu legaliai parduotuvėje įsigytos degtinės arba kito alkoholio. Ne tik teisininkui gali kilti klausimas, ar tokie veiksmai yra teisėti, ar tai nėra administracinis nusižengimas ar net baudžiamojo kodekso dalykas? 

Statote? Pasirūpinkite kaimyninio sklypo savininko sutikimu!

2022 08 08

Statybų teisės normos nustato minimalius atstumus tarp statybos objekto ir kaimyninių žemės sklypų. Jei šie minimalūs atstumai neišlaikomi, tai savo žemės sklype statybas vykdantis asmuo dar tik planuodamas statybas turi gauti rašytinius besiribojančių žemės sklypų (teritorijų) savininkų ar valdytojų (kaimynų) sutikimus. 

Bankrutavus rangovui, „sulaikytus“ mokėjimus reikės grąžinti

2022 08 02

Statybų versle yra įprasta praktika sulaikyti dalį mokėjimų už atliktus darbus iki tol, kol rangovas atliks visus darbus bei pateiks garantinio laikotarpio garantiją arba laidavimo raštą, skirtą garantiniu laikotarpiu atsiradusių defektų taisymui. Rangovui minėtos garantijos ar laidavimo nepateikus, užsakovas turi teisę visą garantinį laikotarpį (3 metus) laikyti „sulaikymą“ ir naudoti jį defektų taisymui. Tačiau praėjus 3 metams, „sulaikymas“ rangovui turi būti grąžintas. Ši skola turi būti padengiama ir tuo atveju, kada rangovas garantinio laikotarpio metu bankrutuoja.

Ar įstatymas žino kas yra parodija?

2022 07 27

Literatūrinė parodijos sąvoka yra dažnai naudojama kasdieniame gyvenime – ypač, siekiant pašiepti nupasakojamą ar aprašomą objektą, sumenkinti jo skleidžiamos informacijos reikšmę. Visgi, ar tikrai kiekvienas, naudojantis parodijos sąvoką, galėtų lengvai paaiškinti jos turinį? Teisėje kiekvieno dokumento (teisės akto ar sutarties) rengimas pradedamas nuo jame naudojamų sąvokų paaiškinimo. Bet parodijos sąvokos turinio apibrėžimo teisės aktuose nerasime. Toks turinio neaiškumas kelia riziką ginčo atveju. Vertinimas, kaip parodijos sąvoka galėtų būti aiškinama remiantis tarptautiniu ir nacionaliniu reguliavimu, bei jį aiškinančia teismų praktika - šiame straipsnyje!

E-komercijos verslininke, ar jau atitinkate Omnibus direktyvą?

2022 07 20

Jeigu jau spėjote susidraugauti su BDAR džiunglių žvėrimis ir jų keliamais pavojais, teks priprasti ir prie naujų rūpesčių, kurie rinkoje kyla įsigaliojus (šių metų gegužės 28 dieną) Omnibus direktyvai, kitaip vadinamai „vartotojų BDAR“. Jos tikslas – suvienodinti vartotojų teisių apsaugos reguliavimą ES. Ar bus pasiektas šis tikslas, parodys laikas, bet e-komercijos verslas turėtų susirūpinti bei įgyvendinti naujuosius reikalavimus, nes kitaip gresia rimtos finansinės sankcijos už direktyvoje įtvirtintų reikalavimų pažeidimus. 

Elektromobilių aikštelių STR’ai prasilenkia su ambicingais taršos mažinimo planais?

2022 07 18

Birželio 1 dieną „Regitros“ duomenimis Lietuvoje tik 0,4 proc. visų automobilių sudarė grynieji elektromobiliai, o tarp perkamų naujų elektromobilių – tik 8 proc. Palyginimui, sausį skelbta, kad Norvegijoje apie 84 proc. visų automobilių pardavimų sudarė būtent elektromobiliai. Skaičiai įspūdingi, tiesa? Tačiau Norvegija tai pasiekė tik per 10 metų, kai pagal Klimato kaitos programą mums Lietuvoje yra likę mažiau nei 8 metai elektromobilių pardavimus pakelti net 42 procentiniais punktais. 

Ar vaiko gyvenamoji vieta gali būti nustatyta tik su vienu iš tėvų?

2022 07 12

Vis garsiau kalbama apie lygiavertę tėvystę, kai po skyrybų vaikai gyvena vienodą laiką su abiem tėvais, ir jos privalumus. Psichologų studijos nustatė, kad toks režimas geriausias vaikų psichologinei sveikatai, savijautai ir vystymuisi po tėvų skyrybų. Pagal šiuos rodiklius lygiavertė tėvystė nedaug nusileidžia vaiko gyvenimui neišsiskyrusioje šeimoje ir žymiai lenkia vaiko, gyvenančio tik su vienu iš tėvų, rodiklius. 

Alkoholis po eismo įvykio, kol aplinkybės dar nenustatytos?

2022 07 04

Vairuoti neblaiviam draudžiama. Priklausomai nuo nustatytų promilių kiekio tai baudžiama administracine tvarka, o viršijus 1,51 promilės asmuo traukiamas net baudžiamojon atsakomybėn. Bet ar gali būti baudžiamas asmuo, kuris alkoholį vartojo jau po sukelto autoįvykio?

Ar fizinio asmens bankrotas Latvijoje nurašys visas skolas Lietuvoje?

2022 07 01

Dėl įvairių priežasčių kai kurie fiziniai asmenys bankrutuoja ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje. Bankroto Latvijoje pasekmės iš esmės yra tos pačios kaip Lietuvoje. Skolininko gaunamos pajamos yra naudojamos kreditorių reikalavimams tenkinti laikantis teismo patvirtinto atleidimo nuo skolų (bankroto) plano, o pasibaigus skolinių įsipareigojimų panaikinimo procedūros terminui likusios skolos, įskaitant ir skolas Lietuvoje, panaikinamos.

NT vystytojas atsako buto pirkėjui už rangovo garantijų nevykdymą

2022 06 29

Verslo subjektai, užsiimantys NT ar infrastruktūros vystymu miestuose, miesteliuose ir kitose urbanizuojamose ar urbanizuotose teritorijose, koordinuoja visą projekto vykdymo procesą nuo pradinės idėjos iki objekto įgyvendinimo ir tolesnės eksploatacijos. Todėl jie yra atsakingi už visą projekto vykdymo procesą, koordinuoja ir organizuoja visų kitų projekto vykdymo dalyvių veiklą, taip pat prisiima visą su projektu susijusią riziką. 

Kaip žymėti ir atpažinti maisto produktus, tinkamus vegetarams ir veganams? (II dalis)

2022 06 20

Vartotojų teisių požiūriu pagrindinis dalykas yra prieiga prie teisingos, tikslios, aiškios ir vartotojui lengvai suprantamos informacijos apie maistą prieš jį perkant. Europos Sąjungos maisto apsaugos reglamento Nr. 1169/2011 preambulėje yra nurodyta, jog pagrindinių mitybos principų žinojimas ir tinkama informacija apie maisto produktų maistingumą labai padėtų vartotojui renkantis maisto produktus.

1 2 3 ... 7 >